O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Od 2024 nowe terminy! Zobacz ile mamy czasu!Od 2024 nowe terminy na rejestracje pojazdów (samochodów, motocykli i innych)

Już o 1 stycznia 2024 w życie wchodzą nowe przepisy w zakresie rejestracji pojazdów. Nie będzie można dokonywać już tylko samych nabyć pojazdu i powstaje obowiązek rejestracji pojazdu.


W przypadku gdy zakupiliśmy (nabyliśmy) pojazd taki jak samochód osobowy, samochód ciężarowy, autobus, motocykl, motorower, przyczepę, naczepę, ciągnik samochodowy, ciągnik rolniczy lub mały czterokołowiec typu np. quad, będziemy mieli obowiązek zarejestrowania pojazdu w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie. Złamanie przepisów skutkuję nałożeniem odpowiednich kar finansowych które wzrastają.

I tak w przypadku gdy jesteśmy zwykłą osobą fizyczną która nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu pojazdami, obowiązuje nas 30 dniowy* termin na::

1. Zarejestrowanie nowego pojazdu zakupionego na terytorium naszego kraju od dnia sporządzenia dokumentu własności na zakup pojazdu (dokument nabycia np. faktura lub umowa sporządzona w Polsce),

2. Zarejestrowanie pojazdu używanego zakupionego na terytorium naszego kraju od dnia sporządzenia dokumentu własności na zakup pojazdu (dokument nabycia np. faktura lub umowa sporządzona w Polsce),

3. Zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy kupionego na terytorium naszego kraju od dnia sporządzenia dokumentu własności na zakup pojazd (dokument nabycia np. faktura lub umowa sporządzona w Polsce),

4. Zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej gdzie umowę mamy sporządzoną za granicą od daty sprowadzenia pojazdu do kraju,

5. Zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej od dnia zgłoszenia celnego wydanego przez Krajową Administrację Skarbową (odprawy celnej).

6. Zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej od daty sprowadzenia pojazdu do kraju (odprawy celnej w innym kraju UE).

Za brak rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni, otrzymamy karę w wysokość 500 zł. Jeśli natomiast nie zrobimy tego w terminie 180 dni otrzymamy karę w wysokości 1000 zł.Jeżeli natomiast jesteśmy przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, obowiązuje nas 90 dniowy* termin na:

1. Zarejestrowanie pojazdu używanego zakupionego na terytorium naszego kraju od dnia sporządzenia dokumentu własności na zakup pojazdu (dokument nabycia np. faktura lub umowa sporządzona w Polsce),

2. Zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy kupionego na terytorium naszego kraju od dnia sporządzenia dokumentu własności na zakup pojazd (dokument nabycia np. faktura lub umowa sporządzona w Polsce),

3. Zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej gdzie umowę mamy sporządzoną za granicą od daty sprowadzenia pojazdu do kraju,

4. Zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej od dnia zgłoszenia celnego wydanego przez Krajową Administrację Skarbową (odprawy celnej w Polsce).

5. Zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej od daty sprowadzenia pojazdu do kraju (odprawy celnej w innym kraju UE).

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami nie mamy obowiązku dokonywać rejestracji rejestracji nowego pojazdu.

Za brak rejestracji pojazdu przez przedsiębiorce zajmującego się obrotem pojazdami (handlem) w ciągu 90 dni, otrzymamy karę w wysokość 1000 zł. Jeśli natomiast nie zrobimy tego w terminie 180 dni otrzymamy karę w wysokości 2000 zł.Terminy te nie dotyczą w przypadku gdy dokonamy zbycia pojazdu przed upływem terminów o których piszemy. Jeżeli nie złożymy wniosku o rejestrację pojazdu i dokonamy zbycia pojazdu po jego terminie zostanie nałożona na nas kara finansowa.

Za brak zgłoszenie zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju w ciągu 30 dni od daty sporządzenia dokumentu własności, otrzymamy karę w wysokości 250 zł.

24 listopad 2023
Kategorie aktualności